Ekleyen Çiğdem Y. 5 Ara 2017

Borusan Otomotiv 2018 yılını elektrikli araç yılı ilan etti. Şirketin yeni CEO’su BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover gibi dev markaların Türkiye distribütörlüğünü yaptıklarına işaret ederek, “Elektrikli lüks araçta rakiplerimizden bir adım öndeyiz” dedi.

Borusan Otomotiv Jaguar i-Pace ve BMW i3s İçin Tarih Verdi

Borusan Otomotiv CEO değişimi 1 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşmişti. Şirketin yeni CEO’su olan Hakan Tiftik bayrağı, Eşref Biryıldız’dan almıştı.

1 Temmuzdan bu yana sessizliğini koruyan yeni CEO sektördeki değişimi değerlendiren bir açıklama yaptı. Tiftik açıklamasında rakiplerinin elektrikli araç planlarının 2020 yılında başladığını söyleyerek, “Borusan Otomotiv olarak elektrikli araç satışlarımıza şimdiden başladık. Önümüzdeki yıl Jaguar i-Pace ve BMW i3s modelleri satışa sunulacak. Bir sonraki yıl ise MİNİ’nin elektrikli versiyonu satıştaki yerini alacak” dedi.

2018 yılını elektrikli araç yılı olarak ilan ettiklerinin altını çizerek, “Otomotivdeki hızlı değişim üretimden tüketime tüm alışkanlıkları baştan sona değişecek. Kuralların tamamı baştan yazılıyor. Özelliklede tamamı elektrikli araçlar ön plana çıkacak ve hızlı olan bu yarışı önde kapatacak. Borusan Otomotiv olarak bünyemizde yer alan markaların elektrikli modeller üzerinde uzun zamandır çalıştığını biliyoruz. Bu kapsamda 2018 yılında markalar yeni modellerle pazardaki payını artırma eğilimi sergileyecek. Tüm bu gelişmeler bir araya getirildiğinde elektrikli araç satışları yükselişe geçecek” şeklinde konuştu.

Elektrikli araçta birçok markanın yatırım ve Ar-Ge çalışması halinde olduğuna dikkat çekerek, “Borusan Otomotiv bünyesinde yer alan markalar elektrikli otomobillerle pazara çoktan giriş yaptı. Yeni modeller ise yolda. Bilindiği üzere BMW üç senedir tamamı elektrikli i3 modelini Türkiye pazarında satıyor. Marka önümüzdeki yıl i3s’i satışlarımıza dahil edecek. BMW i3s 200 KM’lik menziliyle tüm dikkatleri üzerine toplayacak. Önümüzdeki yılın diğer bir yıldızı elektrikli Jaguar olacak. Jaguar i-Pace’in menzili ise 500 kilometreyi bulacak. Aracın tanıtımını 2018’in Nisanında yapacak ve ön sipariş sürecini başlatacağız” şeklinde konuştu. Rakiplerinin bu hıza yetişmesinin şimdilik imkansız olduğunu aktaran Borusan Otomotiv CEO’su, lüks elektrikli araç grubunda lider konumda olduklarının da altını çizdi.

BMWbmw i3bmw i3sBorusan OtomotivJaguarJaguar Land RoverLand Rovermini
Kaynak: Oto Dünya
Kaynak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.