2018 senesini “Türkiye Turizm Yılı” ilan eden Çin, vize sürecinde de yeni bir dönem başlatıyor. Buna göre, Çin vizesi başvuruları için artık online randevu alınabilecek.

Kalabalık nüfusu ve dünyanın dört bir yanına dağılan seyahat severleri ile dünyanın en yoğun turist kalabalığını oluşturan ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, bilindiği gibi 2018 yılını Türkiye Turizm Yılı ilan etmişti. Bu gelişmeleri takip eden süreçte ticari ilişkilerin de gelişimini göz önünde bulunduran Çin, Türk vatandaşlarına yönelik vize başvuru sürecinde online randevu sürecini başlattığını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre; Çin vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türk vatandaşları, artık online randevu alarak vize başvurusu yapabilecek.

Parmak izi de alınacak

Online randevu, başvuran kişiler tarafından yapılabileceği gibi konsolosluk, yetkili vize acentası tarafından da alınabiliyor. Başvuru sahiplerinin gerekli belgelerini tamamladıktan sonra randevu günü ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunması gerekiyor. Çin vizesi başvuru prosedüründeki bir diğer bir yenilik de parmak izi uygulaması…

Buna göre, başvuru esnasında kişiden sadece ilk başvuruda parmak izi alınıyor. Takip eden 5 yıl içerisindeki başvurularda parmak izi verilmesine ve başvuruda bizzat bulunmasına gerek kalmıyor.

Vize başvurularında erken davranılmalı

Parmak izi ve randevu uygulamasının her iki ülke açısından daha güvenli bir seyahat için yararlı olacağını ifade eden, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu yetkili vize acentası Ligarba Turizm Genel Müdürü İrfan Karslı; iş adamlarının vize başvurusunu ve uçak bileti alımlarını son ana bırakmalarının kendilerine sıkıntı yarattığını söyledi. Ayrıca yeni uygulamadan sonra vize başvurularında erken davranmalarının kendileri açısından daha faydalı olacağını belirtti.

2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı

Ticari Çin vizelerinin, alınma tarihini takip eden üç ay içerisinde kullanabildiğini ekleyen Karslı, vize başvurularını seyahatlerine çok yakın zamanda yapmamaları konusunda tavsiyelerde bulundu. 2018 yılının Çin’de Türkiye Turizm Yılı olduğunu da sözlerine ekleyen Karslı, “İki ülke arasında kurulan kültür, turizm ve ticaret köprüsü her geçen gün daha da gelişiyor. “Bir Kuşak Bir Yol Projesi”nin hayata geçmesi ile de zirveye çıkacaktır” dedi.

Çin’e seyahat etmeyi planlayanlar…

Çin’e Türkiye’den yapılan vize başvurularının büyük kısmı ticari vizeler oluşturuyor. Turistik grup vizeleri, çalışma vizeleri ve öğrenci vizeleri ise ticari vizeleri takip ediyor. Bir diğer vize türü olan turistik bireysel vize ise 2016 yılı başı itibari ile artık verilmiyor.

Vize başvurularının büyük çoğunluğunu teşkil eden ticari vize işlemleri son 10 yıl içerisinde başvuru uygulamalarında büyük değişiklikler gösteriyor. Başvuran kişinin pasaport, fotoğraf ve şirket belgeleri yeterli iken, daha sonra Çin’den davet eden firmadan davet mektubu kopyası, sonrasında ıslak imzalı aslı, en son dönemde ise barkodlu resmi davet mektubu talep ediliyor. İş adamları resmi barkodlu davet mektubunun temin etmenin zor olduğunu ve Çin Hükümeti’nden resmi davet mektubu konusunda kolaylık beklediklerini belirtiyorlar.

Sonrası Çin Vizesi Başvurularında Yeni Dönem Turizm Global ilk ortaya çıktı.

Kaynak: Turizm Global
Kaynak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.