Star Wars: Son Jedi 13 Aralık 2017 tarihinde vizyona giriyor.

Lucasfilm’in Star Wars: Son Jedi filminde, Güç Uyanıyor’un kahramanları galaktik efsanelere katılıp Güç’ün asırlık sırlarını ve geçmişin şaşırtıcı keşiflerini çözen destansı bir maceraya atılıyor, Skywalker efsanesi devam ediyor. Star Wars: Son Jedi 13 Aralık 2017 tarihinde vizyona giriyor.

Filmin başrollerini Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Gwendoline Christie, Kelly Marie Tran, Laura Dern ve Benicio Del Toro paylaşıyor.

Star Wars: Son Jedi filmi hakkında ilginç bilgiler

Star Wars: Son Jedi Rian Johnson tarafından yazıldı ve yönetildi, yapımcılığını Kathleen Kennedy ve Ram Bergman yaptı. Baş yapımcıları ise J.J. Abrams, Tom Karnowski ve Jason McGatlin.

Star Wars:Son Jedi filmi için senarist/yönetmen Rian Johnson’ın ilham aldığı filmlerden bazıları “Son Hücum” (1949), “Kelepçeli Âşık” (1955) ve “Three Outlaw Samurai” (1964).

Son Jedi çekimleri boyunca Yönetmen Rian Johnson’ın kendisine ait35mm kamerası boynundaydı ve ilgisini çeken her şeyin doğaçlama fotoğrafını çekti.Johnsonayrıca Millenium Falcon’ae imzasını attı ve tabii bu anıfotoğrafla kaydetti!

Rian Johnson’ın “Rogue One: BirStar WarsHikâyesi”ndeÖlüm Yıldızı’nda İmparatorluk silah teknisyeni olarak küçük bir rolü vardı.

Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Rick Heinrichs Son Jediortamlarını tasarlayıp yaratmakla görevliydi. Büyük ölçekli bir inşa yapıldı, Pinewood ve ayrıca Longcross Stüdyolarındaki bütün sahnelerin kullanıldığı120 set, yanı sıra iki yurtdışı film mekânı, Dubrovnik, Hırvatistanve Wild Atlantic Way, İrlanda.

Tanıdık setler arasındaMilennium Falcon, Direniş Kruvazörü, Fighter deposu, Maden Kontrol Merkezi, İlk Düzen setleri, Star Destroyeri, Mega Destroyer ve Kylo’nun odası var. Yaratılan yeni mekânlar ve dünyalar arasındagenişletilmiş Jedi Adası Ahch-To, Canto Koyu, Craitgezegeni ve Snoke’un Taht Odası var.

Prodüksiyondan önce, yapım tasarımcısı Rick Heinrichs Skywalker Ranch’de bulunan görkemli görsel kütüphaneye dalıp gitti. Sonra ekibiyle paylaşmak için kendine özel büyük bir referans kütüphanesi oluşturdu, böylece onlara senarist/yönetmen Rian Johnson tarafından tasarlanan yeni kavramları keşfederken ve yeni dünya ve ortamları hayal ederken George Lucas’ın estetik anlayışını araştırma ve itibar etmeimkânı verdi.

Jedi yerleşkesi , İrlanda’nın batı sahilinde bir tepede tasarlandı,ama uygulama, lojistik vegüvenlik nedenleriyle orada çekim yapmak imkânsızdı;böylece set, keşişlerin yaşadığı ada kulübelerinden esinlenilen bir grup arı kovanı kulübesi, önce Pinewood’da yapıldı. Pinewood’da çekimler tamamlanınca, set toparlandı, taşındı ve İrlanda’daki tepeye kuruldu.

Son JediekibiPinewood Sahnesinde, Güç Uyanıyor için sanat yönetmeni Mark Harris tarafından kusursuz bir şekilde oluşturulan Millenium Falconnın içini yeniden düzenledi. BöyleceSon Jedi filminin yapımcılarıMilenyum Falcon’nın n bütün dışını, Longcross Stüdyoları’nın merkezinde 19 tonluk Jedi Ağacı’nın altına iniş platformuna kurdu Canto Koyu Kumarhanesio kadar genişti ki Pinewood’da iki ayrı sete ayrılmak zorunda kaldılar, dışı Longcross’da yapıldıve kumarhanenin olduğu ve bütün aksiyonun yaşandığı Canto Koyunun önündeki ortaçağ şehri Dubrovnik’de yerini aldı. Kurulması 16 hafta süren kumarhane setidepartmanların ne kadar olağanüstü çalıştıklarının bir göstergesi.

Canto Koyu kumarhanesi sahnelerinde kullanılan kostümlerkostüm tasarımcısı Michael Kaplan ve ekibi için muazzam bir işti. Yüzlerce kostüm dikildi, her biri diğerinden farklıydı. Tüm kostümler, hazırlık sürecinin üçte ikisini aldı. Sadece kumaşları bulmak için bile çok zaman ve emek harcandı, ekip malzemeleri New York’dan Los Angeles’ave Londra’dan Floransa’ya kadar bir çok yerden temin etti.

Yeni dünyalar ve ortamlaryaratan süpervizör Neal Scanlan yeni yaratıklar tasarladı. Eşsiz anlarda belirli roller oynamak için 130 yaratık tasarlama görevi zordu amaekip bu iş için biçilmiş kaftandı.

Scanlan ve ekibiayrıcaLuke Skywalker’ın yaşadığı ıssız ada olan Ahch-To’da yaşayanPorgları tasarladı. Martı, baykuş ve bebek fok karışımı olan Porglar setlerin favorisi oldu. Herkes evine bir tane götürmek istedi!

Kaynak: Mürekkep Haber
Kaynak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.