Kilo almak için ne yapılmalı? Sağlıklı kilo almak nasıl olur? Sağlıklı bir kiloya ulaşmak için tüketilmesi gereken besinler nelerdir? Kilo almak için neler yenilebilir? Merak edilen bu soruların yanıtları HABERTURK.COM’da…

Aşırı zayıflık, kilo alamama gibi problemler, tıpkı kilo vermek isteyipte verememe gibi kişiyi üzen ve strese sokan bir problem. Ne kadar yemek yerse yesin kilo alamayan kişilere her ne kadar imrenilse de bu o kadar da iyi bir şey değil. Peki, kilo almak için ne yemeli? Sağlıklı kilo almak nasıl olur? Sağlıklı bir kiloya ulaşmak için tüketilmesi gereken besinler nelerdir?

Zayıflık, estetik görünüm açısından sorun teşkil ediyor gibi görünse de beraberinde sağlık sorunlarını da getirebilir. Zayıflık; organlarda hasar meydana gelmesi, kalp ritim sorunu, kemik yoğunluğunda azalma, çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, adet düzensizliği, saç dökülmesi, kemik erimesi ve tırnaklarda kırılma gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kilo almanın yollarını anlatan Dr. Fevzi Özgönül, tavsiyelerde bulundu.

1. Sabahleyin mutlaka doyurucu bir kahvaltı yapın. Kahvaltıda ekmek ve hamur işi gıdaları azaltın ve peynir, yumurta, zeytin, yeşillik ve çerez tüketin.

2. Kahvaltınız da çay içmek yerine süt ya da meyve suyu için.

3. Kahvaltı ve öğle yemeği arasını çok uzun tutmayın. Bu süre içerisinde sindirim sisteminizi tekrar çalıştıracak, çiğnenip yutulan bir besin maddesi yemeyin. Ara öğün sindirim sistemini bozar.

4. Öğlen vücudunuzu besleyecek ve güçlendirecek yiyecekleri tercih edin. Ekmek, makarna, pilav ve tatlıdan uzak durmaya çalışın.

5. Vücudunuzu ideal ölçülere taşıması için onu dolgunlaştıracak, yağ ve kas dokularını oluşturacak gıdaları sabah ve öğlen yemelisiniz. Akşam yedikleriniz bu işlemde kullanılamaz. En geç güneş batana kadar bu gıdaları yemiş olmalısınız.

6. Akşam üzeri güneş batmadan önce ya kahvaltılık ya da yemek olan bir öğün daha yeyin.

7. Akşam yatmadan önce gündüz yediklerinizin sindirimi ve vücudunuzun yapılanması için mutlaka hareket

edin veya hafif bir egzersiz yapın.

8. Gece erken uyuyup vücudunuzun yapılanması için gerekli olan hormon üretimine olanak sağlayın.

9. Akşam güneş battıktan sonra meyve, çerez ya da salata türü yiyecekleri yemeyin.

10. Tatlı isteği azaldıysa, aralarda acıkmıyor ve kendinizi enerjik hissediyorsanız; mutlaka her çocuğun büyüdüğü gibi siz de kilo alarak ideal beden ölçülerine ulaşmaya başladınız demektir.

Kaynak: Habertürk Sağlık
Kaynak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.