Kabuğundaki spiral diğer salyangozlardan farklı olarak saat yönünün aksine dönen ve yaşadığı ‘trajik aşk üçgeni’ ile gündeme gelen Jeremy, 2 yaşında hayatını kaybetti. Ancak bilim dünyasının yakından ilgilendiği Jeremy’nin arkasında yavru bıraktığı açıklandı.

Bilim dünyasının çiftleşebilmesi için seferber olduğu ‘solak salyangoz’ Jeremy’nin hayatını kaybettiği açıklandı.

​Nottingham Üniversitesi’nden bilim insanları kabuğu sola dönen Jeremy’ye eş bulunması için insanlara bahçelerindeki salyangozları incelemeleri ve tıpkı onun gibi solak olan bir eş bulmaları çağrısı yapmıştı.

Jeremy o kadar nadirdi ki bilim insanları onu ‘milyonda bir’ olarak nitelemişti.

© AFP 2017/ Arno Burgi

Aylar süren arayışlar sonucu 2 ‘solak’ talip bulunmuş ancak bunlar Jeremy ile çiftleşmemiş, kendi aralarında çiftleşerek yavrulamıştı.

Ebeveynlik güdüsüne sahip olan Jeremy ise kendisini reddeden taliplerinin yavruları ile de ilgilenmişti.

Çift cinsiyetli canlılar olan salyangozlar hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahipler.

TAM UMUTLAR TÜKENMİŞTİ Kİ…

Bilim insanları Jeremy’nin bu yıl haziranda çifleştiğini ancak yavrulayamadığını öğrendikten sonra Jeremy’den umudu kesmişti.

Ancak iyi haber bu hafta geldi.

Jeremy’nin hayatın keybetmeden kısa süre önce yumurtalarının çatladığı ve yavruların ortaya çıktığı açıklandı.

​Jeremy’nin bakıcısı Nottingham Üniversitesi’nden genetik bilimci Angus Davison Telegraph’a yaptığı açıklamada yavruların ortaya çıkmasından sonra solak salyangozun öldüğünü fark ettiğini söyledi.

Davison “Jeremy kış uykusuna yatsa da onu birkaç günde bir onu kontrol ediyordum. Yumurtaların çatlamasından birkaç gün sonra, dün öldüğünü keşfettim. En az 2 yaşındaydı, daha fazla da olabilir” dedi.

Kaynak: Sputnik Bilim
Kaynak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.